Poradnik

Jeśli zgon nastąpił w domu

Jeżeli do śmierci doszło w domu, należy wezwać lekarza z właściwej przychodni rejonowej. W przypadku gdy do zgonu doszło w nocy należy poinformować lekarza z Nocnej Opieki Lekarskiej lub zadzwonić 112/999.

W momencie potwierdzenia zgonu przez lekarza, prosimy o kontakt z naszą firmą w celu odbioru zmarłego

Na miejscu pracownik naszej firmy, udzieli Państwu wszelkich niezbędnych informacji, które pomogą załatwić wszelką dokumentację niezbędną do organizacji ceremonii pogrzebu.

Jeśli zgon nastąpił w szpitalu, hospicjum lub domu opieki

Jeżeli śmierć nastąpiła w szpitalu, hospicjum lub domu opieki, prosimy o kontakt z naszą firmą gdyż procedura odbioru zmarłego w zależności od placówki jest różna.

Udzielimy Państwu wszelkich niezbędnych informacji telefonicznie, które pomogą załatwić wszelką dokumentację niezbędną do organizacji ceremonii pogrzebu.

Jeśli zgon nastąpił z przyczyn nienaturalnych bądź trudnych do ustalenia

Jeżeli śmierć nastąpiła z przyczyn nienaturalnych bądź trudnych do ustalenia (np. wypadek, przestępstwo itp.) i ciało zostało przewiezione do Zakładu Medycyny Sądowej należy odebrać z prokuratury zgodę na pochowanie zmarłej osoby, przyjechać do naszej firmy w celu ustalenia wszystkich czynności dot. pogrzebu.

Dokumenty niezbędne do organizacji pogrzebu:

  • Akt zgonu
  • Dokument tożsamości, osoby organizującej pogrzeb (najlepiej osoby najbliżej spokrewnionej) oraz w przypadku rozliczenia ZUS akt małżeństwa lub urodzenia;
  • Dokument potwierdzający prawo do uzyskania zasiłku pogrzebowego (np. karta emeryta/rencisty ZUS, zaświadczenie o zatrudnieniu).

Akt zgonu – aby otrzymać akt zgonu należy udać się w najbliższy dzień roboczy do Urzędu Stanu Cywilnego w miejscowości gdzie nastąpił zgon. Należy przedstawić urzędnikowi następujące dokumenty:

  • Kartę zgonu,
  • Dowód osobisty osoby zmarłej
  • Dowód osobisty osoby zgłaszającej zgon.